جت پرینتر CIJ چیست ؟

دستگاه های جت پرینتر با سه سیستم CIJ ، DOD  و HP ارائه می شوند. بسیار مهم است که پیش از خرید هر کدام از این سرویس ها بدانیم که دستگاه ما بر اساس کدام یکی از این سیستم ها کار می کند و معایب و مزایای آن چیست تا بتوانیم متناسب با نیازمان، دستگاه جت پرینتر مناسب را خریداری کنیم:

CIJ به چه معنی است؟

دستگاه های جت پرینتر CIJ یکی از سه مدل سیستم دستگاه های جت پرینتر صنعتی هستند که برای چاپ های تیراژ بالا و سرعت بالا استفاده می شوند.

CIJ مخفف سه واژه  Continuous Inkjet Printer است.  این کلمه را می توان دستگاه پرینتر با پاشش پیوسته جوهر ترجمه کرد.

چه شرکت هایی دستگاه های جت پرینتر CIJ تولید می کنند؟

شرکت های جت پرینتر آیکون مک، دومینو ، لینکس و  ویلت در انگلستان، شرکت های جت پرینتر لایبینگر  و EBS در در کشور آلمان،شرکت ایماژ در فرانسه، شرکت های مارکر و ویدئو جت در کشور آمریکا، شرکت زانوسی در  کشور ایتالیا، شرکت جت پرینتر ECJET در کشور چین، شرکت جت پرینتر ویدم باخ  درکشور هلند و اتریش، معروف ترین تولید کنندگان دستگاه های جت پرینتر CIJ در دنیا محسوب می شود.

cij

مزایای دستگاه های جت پرینتر CIJ

سرعت بالای چاپ و توانایی چاپ بر روی سطوح ناهموار دو ویژگی و مزیت دستگاه های جت پرینتر مبتنی بر سیستم CIJ است. این دستگاه ها با جوهر های بر پایه حلال کار می کنند و به همین خاطر جوهر به محض چاپ خشک می شود.

همچنین چاپ در این سیستم ها با فاصله ی ۱ تا ۳ سانتی متری انجام می شود.

بنابراین بر روی سطوح ناهموار و دارای انحنا  مانند لبه در بطری های آب معدنی می توان چاپ کرد.

دستگاه های مبتنی بر سیستم CIJ  چگونه کار می کنند؟

جوهرهای که برای کار در دستگاه در اختیار شما قرار می گیرند در بسته های نیم لیتری (مانند دستگاه های لینکس) و یا یک لیتری (مانند دستگاه های EBS، ایماژ و دومینو) هستند.

در بعضی از این دستگاه ها ظرف جوهر در داخل مخزن قرار می گیرد و در بعضی دیگر مانند ایماژ جوهر در داخل تانکر ریخته می شود. در پایین مخازن جوهر فیلتر قرار دارد که جوهر از آن رد می شود.

(توجه: نیاز است این فیلتر ها به صورت دوره ای تعویض شوند و تعویض دیر هنگام آنها برای دستگاه دردسرساز خواهد بود.)

جوهر از یک شلنگ ۲ یا ۴ یا ۶ متری رد می شود.

نوک نازل معمولا ۴۵ یا ۵۰ یا ۶۰ میکرون است.

بعد از خروج قطره از سر نازل، جوهر  از قطعه ای به نام  شارژ الکترود می گذرد.

این بخش جوهر باردار می شود. سپس جوهر وارد بخش ( های-ولتاژ ) می شود.

های-ولتاژ به مادربرد دستگاه وصل است و وظیفه اش پرتاب قطرات جوهر باردار شده از دریچه هد به بیرون است.

بخشی از جوهر باردار شده با توجه به نوع فونت انتخابی باقی مانده و نیاز است به مرکز قطعه ای به نام گاتر برخورد کنند.

وظیفه اصلی گاتر بازگرداندن جوهر اضافی به داخل فرایند داخل دستگاه است.

قطعات مکانیکی و بردهای الکترونیکی

در دستگاه های جت پرینتر CIJ قطعات مکانیکی  زیادی از جمله چند پمپ استفاده شده است.

قبل و بعد از هر پمپ نیز فیلتر وجود دارد.  با توجه به سیستم چاپ پیوسته ی این دستگاه ها نیاز است فیلترها به صورت دوره ای تعویض شوند. .

عدم تعویض فیلتر ها باعث می شود به پمپ ها فشار بیاید.

باید توجه داشت که این پمپ ها ۳۰ درصد قیمت دستگاه را تشکیل می دهند.

هواگیری این دستگاه ها کار پیچیده ای نیست اما نیاز است تا فردی متخصص این کار را انجام دهد تا آسیبی به دستگاه وارد نشود.

همچنین این دستگاه ها بردهای متعدد الکترونیکی دارند که هر کدام انجام فعالیت های بخشی از دستگاه را بر عهده دارند.

بنابراین لازم است تا محافظ های برق مناسب برای دستگاه پیش بینی شود.

شستشوی هد دستگاه

جوهری که از دریچه هد پرتاب می شود به دلایل مختلفی مانند کیفیت پایین جوهر، میزان های-ولتاژ، و یا غلظت جوهر به دیواره ها پرتاب می شوند و معمولا پس از چند ساعت سر هد دستگاه کثیف می شود.

لازم است اپراتور  بعد از چند ساعت از شروع کار دستگاه جت پرینتر سر هد را با حلال مخصوص شست و شو دهد.

باید توجه کرد که گاتر حلال را از طریق هد دستگاه به درون می کشد و ممکن است باعث شود حلال زیادی از طریق مکش وارد گاتر دستگاه شود.

در این صورت دستگاه های مختلف پیام خطایی می دهند که به مفهموم پایین آمدن غلظت جوهر و رقیق شدن آن است.

بنابراین لازم است اپراتور دقت زیادی کند تا حلال توسط گاتر به داخل دستگاه وارد نشود.

سرعت دستگاه های جت پرینتر  CIJ

دستگاه های جت پرینتر CIJ به سرعت بالای چاپ معروف اند .

مصرف  حلال

استفاده از حلال با کیفیت در این دستگاه ها بسیار مهم است زیرا اگر حلال ها کمی ناخالصی داشته باشند باعث می شود غلظت جوهر به هم بریزد و پمپ ها هرز بچرخد و به درستی عمل نکند و باعث شود دستگاه با خطاهای بسیار زیادی مواجه شود  و باعث توقف های متوالی کار دستگاه و ایجاد مشکلات زیادی برای کار دستگاه شود

.مصرف بالای حلال خصوصا اگر دستگاه در مکان گرمی قرار داشته باشد می تواند تبدیل به یکی از مشکلات این دستگاه شود و هزینه های نگهداری آن را بالا ببرد.

با توجه به اینکه فضای خروج جوهر از نازل تا گاتر در بعضی دستگاه ها ۴ سانتی متر و در بعضی دستگاه های دیگر حتی بیشتر از این میزان است، این مسئله باعث تبخیر بالای حلال درون دستگاه است.

در هر ساعت کار این  دستگاه ها ۵۰ سی سی حلال تبخیر می‌شود. با توجه به اینکه عمده مناطق ایران گرم هستند باید توجه داشت که در کل مصرف حلال بالا است.

جا به جایی

زمانی که دستگاه CIJ دچار آسیب شود امکان حمل آنها به شرکت فروشنده سخت است چون وزن این دستگاه بالا است (معمولا بالای بیست کیلو گرم و اگر قطعات به زمین بخورد آسیب جدی می بیند و ارسال دستگاه به شرکت فروشنده بسیار سخت است و لازم است تعمیرکار بالای سر دستگاه حاضر شود.

معمولا تعمیرکار نیز همه قطعات و یا تجهیزات همراهش نیست و این مسئله خود باعث تاخیر در راه اندازی مجدد دستگاه می شود. یا ممکن است محل کارخانه برای انجام این تعمیرات محل مناسبی نباشد.

روشن و خاموش شدن مکرر دستگاه

دستگاه CIJ پس از روشن و خاموش شدن به صورت اتوماتیک برای شستشوی مسیر جوهر از حلال استفاده می کند.

در صورتی که دستگاه به دفعات روشن و خاموش شود به این دلیل که مخزن حلال به حد نهایی خود نرسیده ممکن است باعث پایین آمدن غلظت جوهر و اعلام خطا از سوی دستگاه شود.

دستگاه های جت پرینتر CIJ برای چه کسانی مناسب است؟

در نهایت با در نظر گرفتن تمام جنبه ها می توان گفت که دستگاه های جت پرینتر با سیستم CIJ برای کارخانه هایی مناسب است که روزانه مقادیر زیادی چاپ انجام می دهند، و این میزان چاپ می تواند هزینه های بالای قیمت دستگاه، قیمت جوهر و نگهداری و تعمیرات دستگاه را پوشش دهد.

دستگاه جت پرینتر لازم است به دقت خریداری شود و به برند آن توجه ویژه ای شود. تفاوت میان سیستم های DOD و CIJ و HP بسیار زیاد و هر کدام از این دستگاه ها برای کاربری خاصی طراحی شده اند.

در صورتی که هنوز در انتخاب دستگاه مورد نظر خود تردید دارید و احساس می کنید نیاز به یک مشاوره ی حرفه ای دارید ، کارشناسان فروش مجموعه آرتا مبین ایران در کنار شما هستند. با ما تماس بگیرید.

دیدگاه ها بسته شده اند.

برخی از مشتریان

رنگ الوان
ساویز
پاکشو
کاله
اویلا
سیل کیبل
کابل سپهر البرز
پاک
سیم و کابل سمنان
سیمند کابل
گلان
پاک سمن
بهروز
پاکنام