به وبسایت آرتا مبین ایران خوش آمدید
کرج - فردیس - بلواران بهاران غربی - پلاک 278 - واحد 7            تلفن تماس : 09127312893    09128018231      02636524591
 تلفن تماس : 09127312893    09128018231      02636524591

چاپگر جوهر افشان چیست ؟

فن‌آوری جوهر افشان (Inkjet Printing) در ابتدا برای چاپ جوهرهای مایع پایه آب بر روی کاغذ در موقعیت‌های “انتخابی” و تنها بر اساس خواص خود جوهر اختراع شد. بعد از آن نازل ها و جوهرهای جوهر افشان با هم طراحی شدند و عملکرد جوهر افشان بر اساس یک طرح صنعتی آغاز شد. این تکنیک در اوایل دهه 1950 میلادی به عنوان یک ابزار برای ثبت داده استفاده شد. سپس در دهه 1950 جوهرهای مبتنی بر حلال در صنعت انتشار جهت چاپ متن و تصاویر همراه با هم روانه بازار شدند. سپس از این جوهرهای مبتنی بر حلال در علامت گذاری (Coding) صنعتی روی سطوح ویژه در صنعت استفاده شد.

در دهه 1990 میلادی جوهرهای ذوب و یا به عبارتی تغییر فاز دهنده جهت چاپ تصاویر و چاپ دیجیتال به وسیله دستگاه های الکترونیکی و مکانیکی، به ویژه در صنعت جواهرات محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد. در این خصوص معمولاً اصطلاحات جتینگ (Jetting)، فناوری جوهرافشان (Inkjet Technology) و چاپ جوهرافشان (Inkjet Printing) در مورد این نوع چاپ استفاده می شوند. چاپ جوهرافشان معمولاً به صنعت چاپ اشاره دارد که برای چاپ محتوای گرافیکی استفاده می شود.

در طول سال ها بسیاری از شرکت ها بر روی تکنولوژی جوهرافشان کار کرده اند. اختراعات زیادی در این زمینه ثبت شده و از این فناوری در بسیاری از محصولات استفاده شده است. طرح اصلی جوهر افشان یک نازل منفرد بود که سیال تحت فشار از آن عبور کرده و به بیرون پرتاب میشد، و یا با کمک یک پیزو به بیرون رانده میشد و یا با استفاده از پتانسیل الکتریکی از آن بیرون کشیده می شد.

جوهر افشان یا جت پرینتر تک نازل

در استفاده از فناوری جوهرافشان شرکت Teletype Corporation در دهه 1960 پیشگام شد که این شرکت روش “کشش الکترونیکی”، استخراج افت ولتاژ بالا از یک نازل را معرفی کرد. چاپگر Inktronic Teleprinter در سال 1965، چاپ با سرعت 120 کاراکتر در ثانیه (cps) از یک ردیف 40 تایی جوهرافشان را به ثمر رساند. این شرکت کار چاپ با استفاده از جوهرهای مومی (وکس) در حالت مذاب را نیز انجام داد. استفاده از جوهرهای ذوب داغ با فناوری جدیدتر Drop-On-Demand جوهر افشان (که توسط زولتان در سال 1972 اختراع شد) تا سال 1984 دیده نشد تا موسسه Howtek و Exxon مجدد از  این روش استفاده کرد.

Hotwek توسط رابرت هاوارد در سال 1982 و پس از رشد موفق سنترونیکس آغاز شد. سنترونیکس اولین شرکت چاپ ضربه ای به وسیله ریبون در سال 1968 بود. هاوارد محاسبه کرد بود که دستگاه او قادر است 10 تا 20 برابر سریعتر از دستگاه Teletype کار چاپ را انجام دهد. او این کار را با استفاده از امواج اولتراسونیک به منظور چاپ نقاط روی کاغذ در اواخر دهه 60 میلادی با موفقیت آزمایش کرده بود. اما او این روش را تا 20 سال بعد توسعه نداد تا زمانی که در Hotwek شش کارمند کلیدی Exxon را بکار گرفت تا این روش چاپ را توسعه دهد.

نحوه تشکیل قطرات در جت پرینتر

در چاپگرهای صنعتی فن آوری های مختلفی برای تشکیل قطرات جوهر وجود دارد که در حالت کلی میتوان آنها را به دو دسته زیر تقسیم بندی کرد:

  • جوهرافشان پیوسته (Continuous inkjet)
  • DOD یا Drop-on-Demand

در نوع آکوستیک سینگل جت DOD از پیزو استفاده میشود. در نازل های جوهر افشان از یک پیزو دیوار نازک لوله‌ای که میتواند موج صوتی را در محفظه مایع تولید کند استفاده میشود. این موج از هر دو انتهای نازل منعکس می‌شود.

نازل تفلونی 120C سخت نیست و فشرده نمی شود. تشکیل قطره توسط خواص سیال و هندسه نازل کنترل می شود. دامنه و زمان بندی پالس درایو نقش عمده ای در حجم و شکل گیری قطره دارد. به طور کلی، درک و استفاده از فناوری DOD می تواند بسیار پیچیده باشد.