به وبسایت آرتا مبین ایران خوش آمدید
کرج - فردیس - بلواران بهاران غربی - پلاک 278 - واحد 7            تلفن تماس : 09127312893    09128018231      02636524591
 تلفن تماس : 09127312893    09128018231      02636524591

جت پرینتر DOD چیست و چگونه کار میکند؟

در این روش، قطرات جوهر به صورت جداگانه، در صورت تقاضا برای چاپ روی سطوح، توسط یک سیگنال ولتاژ آزاد می شود. قطرات رها شده یا به صورت عمودی بدون هیچ گونه دستکاری مسیر بر روی سطح چاپ پرتاب میشوند و یا زمانی که به صورت افقی از یک هد پرینتر چرخشی که با سرعت 121 دور در دقیقه می چرخد ​​برای تشکیل کاراکترها پرتاب می شوند که در این حالت نیاز به زمان بندی آتش و پرتاب خاصی دارند. هدهای چاپ تجاری می توانند متشکل از تک نازل یا هزاران نازل (HP) باشند و یا بسیاری از تغییرات دیگر در این بین داشته باشند.

دو فناوری پیشرو برای خروج اجباری جوهر از نازل در صورت تقاضا، DOD حرارتی و DOD پیزوالکتریک است. در فناوری DOD قطرات باید دقیقاً با Piezo DOD یا Thermal DOD کنترل شوند. یک Piezo DOD استاندارد می تواند قطرات را با سرعت 9 فوت در ثانیه شلیک کند. تعیین موقعیت هدف در Piezo DOD با هر قطره ای که به صورت افقی یا عمودی شلیک می شود بسیار دقیق است.

فناوری‌های دیگر مورد استفاده در DOD شامل الکترواسپری، تخلیه صوتی، غشای الکترواستاتیک است.

DOD پیزوالکتریک

پیزوالکتریک Drop-On-Demand (DOD) در دهه 70 میلادی اختراع شد. یکی از معایب روش پیزوالکتریک-DOD این است که جوهرهای پرتاب شونده باید دارای ویسکوزیته و کشش سطحی در یک محدوده نسبتاً دقیق و خاص باشند تا بتوان قطرات کوچک‌تر را بدون به وجود آمدن سایه یا قطرات ریزتر حول آن خارج کرد. در مقابل یکی از مزیت‌های بزرگ استفاده از این تکنولوژی این است که جت‌های پیزوالکتریک DOD می‌توانند برای کار با ترموپلاستیک‌های دما بالا و سایر جوهرهای ذوبی (وکس و وکس رزین) در محدوده دمایی 100-130 درجه سانتیگراد طراحی شوند.

این کار اجازه می دهد تا بتوان چاپ سه بعدی روی بسترها را ایجاد کرده و مدل سازی سه بعدی را ممکن می کند. این مدل چاپ عمدتاً در صنعت جواهرسازی مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در اوایل دهه 1990 میلادی مورد توجه صنایع الکترونیک، خودرو و پزشکی نیز قرار گرفت. از این جوهر افشان و مواد ترموپلاستیک برای چاپ اسناد و تصاویر و بعداً حروف بریل استفاده شد.

یک پیزو با اعمال ولتاژ تغییر شکل می دهد. مقدار تغییر ابعاد بسیار کم است. پیزو در اندازه های مختلف ساخته می شود. هرچه پیزو کوچکتر باشد جابجایی شکل کوچکتر است. استفاده از پیزو DOD برای چاپ یک کاراکتر متنی مستلزم قرار گرفتن پیزو در کنار هم در یک محفظه است. قطره ها باید کوچکتر از 0.005 اینچ باشند و دقیقاً در خطوط قرار گیرند تا حروف را تشکیل دهند. یک Piezo که در کنار هم در فرکانس‌هایی به اندازه‌ای بالا قرار می‌گیرد که می‌تواند یک صفحه کامل کاغذ را چاپ کند، با صدای بلند می‌لرزد و قطرات اطراف خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هدهای چاپ Drop-On-Demand (DOD) با تک نازل دارای محدودیت هایی هستند. به همین دلیل، ساخت هدهای چاپ چند جت DOD در چاپگرهای جوهرافشان رایج است.